Limbažu novada Grāmatu svētki Viļķenē
Fotokonkurss "No smaida līdz laipnības dienai"
Fotokonkurss “No Smaida līdz Laipnības dienai”
Pasaules smaida diena kopš 1999. gada tiek atzīmēta oktobra
pirmajā piektdienā. Mums visiem pazīstamo “smailija” simbolu iedibināja
amerikāņu gleznotājs Hervijs Bolls jau 1963. gadā, pasūtot vizītkartes ar
vienkāršu un iepriecinošu simbolu. Smaida dienas moto ir – darīt labu un
palīdzēt citiem smaidīt. Savukārt Pasaules
laipnības diena, kas ik gadu tiek atzīmēta 13. novembrī, radās 1997. gadā Tokijā
šai tēmai veltītā septiņu valstu konferencē. Tā radās no pārliecības, ka
laipnība spēj padarīt īpašus atsevišķus mirkļus sākot no nieka sekundēm, līdz
par gadiem ilgām vērtībām, kas saista vairākas paaudzes visā pasaulē.
Lai arī šīs dienas tiek atzīmētas tikai vienu reizi gadā, Viļķenes bibliotēka aicina būt smaidīgiem un laipniem ikdienā un tvert ik prieka mirkli, iemūžinot smaidus un laipnību fotogrāfijās!
Darbu iesniegšana, vērtēšana, apbalvošana:
Ikviens aicināts līdz 13. novembrim iesūtīt paša uzņemtas fotogrāfijas (var būt arī senāk fotografētas) bibliotēkas e-pastā: vilkenes_biblioteka@limbazi.lv. Viena dalībnieka iesniegtais fotogrāfiju skaits – ne vairāk kā 10. Formāts – JPG. Dalībniekam e-pastā jāuzrāda savs vārds un uzvārds, vēlams – darba nosaukums. Fotogrāfijās nedrīkst būt attēlotas neētiskas, personu aizskarošas ainas. Darbus vērtēs pieaicināta neatkarīga žūrija, vērtējot atbilstību tematam, kā arī māksliniecisko un kvalitatīvo izpildījumu.
Piedaloties konkursā, dalībnieki piekrīt, ka viņu darbi tiks eksponēti izstādē bibliotēkā un pagasta mājas lapas fotogalerijā. Trīs labāko darbu autorus apbalvos Latvijas Republikas proklamēšanas dienas sarīkojumā Viļķenes kultūras namā 14. novembrī.
"Neviens cilvēks pasaulē nav tik bagāts, lai spētu dzīvot bez smaida. Un neviens nav tik nabags, lai nespētu smaidu dāvāt arī citiem!"
***
Laipnība pasaulē sākas ar mani!
Tālrunis uzziņai - 26186410
Pārgājiens ar bērndārzniekiem uz Viļķenes bļodakmeni

Foto skatīt galerijā
Mārīte Purmale, Viļķenes bibliotēkas vadītāja, biedrības "Mantrači" locekle
Staško ģimenes dāvinājums bibliotēkai
Viļķenes bibliotēka šovasar saņēmusi grāmatu dāvinājumu no
Kanādā dzīvojošo tautiešu Dagnijas un Aivara Staško ģimenes bibliotēkas, kas
veidota pārdesmit gadu garumā, uzturoties un darbojoties Latvijā. Dāvinājuma
klāstā ir vērtīgi latviešu etnogrāfijas, mākslas un vēstures izdevumi, kas ietver
arī novadpētniecības materiālus.
Ceļojošā izstāde „Vaira Vīķe‑Freiberga. Ar Sauli”
Atzīmējot prezidentes (1999-2007), dainu pētnieces, psiholoģijas profesores Vairas Vīķes‑Freibergas jubileju un Latvijas valsts simtgadi, Salaspils novada bibliotēka ir izveidojusi ceļojošu izstādi „Vaira Vīķe‑Freiberga. Ar Sauli”. Prezidentes dzimtas saknes rodamas Doles salā. Tas bija viens no izstādes veidošanas motīviem. Izstādes apmeklētājam tiek dota iespēja ielūkoties Vairas Vīķes‑Freibergas dzīves gājumā sākot no bērnības un bēgļu gaitām Otrā pasaules kara laikā līdz viņas darbībai pēc prezidentūras. Izstāde ietver faktu un foto liecības, tematiskās mapes, grāmatas (biogrāfijas, oriģināldarbi) un periodiskos izdevumus.
Saule, latvietība un latviskās vērtības ir tikai dažas no tēmām, kuras savos zinātniskajos darbos pētījusi un publiskajā telpā atspoguļojusi Vaira Vīķe-Freiberga. 2017.gadā autore saņēma Latvijas Zinātņu akadēmijas Gada balvu zinātnē, kā atzinību un novērtējumu par ieguldīto latviešu tautasdziesmu pētniecībā. Izstāde vēstī par spilgtu un Latvijai nozīmīgu pasaules mēroga personību, kuras veikums ir neaptverams.
Izstāde tapusi ar Salaspils novada pašvaldības finansiālu atbalstu sadarbībā ar Daugavas muzeju. Izstādes satura īstenošanā savu ieguldījumu sniedza Imants Freibergs un Vairas Vīķes‑Freibergas sekretāre Daina Lasmane. Izstādes veidošanā piedalījās māksliniece Daina Zilauce, fotogrāfs Kaspars Suškevičs, Salaspils 1.vidusskolas skolotāja Daina Tauriņa un viņas audzēkņi un poligrāfijas kompānija Lattims.
No 3. līdz 14. septembrim izstāde būs aplūkojama Baumaņu Kārļa Viļķenes pamatskolas klētiņā.
Bibliotēkā skatāma Limbažu muzeja veidota ceļojoša izstāde, pieminot padomju laika represijās cietušos
1939. gada 23. augustā tika noslēgts Padomju Savienības un Vācijas neuzbrukšanas līgums (Ribentropa - Molotova pakts), sakarā ar to Latvija tika iekļauta Padomju Savienības interešu sfērā. Latvijā tika izvietotas Sarkanās Armijas daļas un kara bāzes. Tā paša gada 11. oktobrī Maskavā parakstīta Iekšlietu tautas komisariāta instrukcija par iedzīvotāju masveida deportācijas īstenošanu Latvijā.
Viļķenes bibliotēkā četras jaunas attīstošās spēles
Vismazākajiem – vecumā no 2 gadiem – piemērots dzīvnieku loto “Match & Mix Animals”, kuru saliekot var atpazīt dzīvniekus vai arī uzjautrināties, izfantazējot jaunu dzīvnieku un dodot tam nosaukumu. Vairāk info: https://www.vidaxl.co.uk/e/4014888110061/beleduc-animals-match-mix-puzzle-11006
Mazajām dāmām no 5 gadu vecuma saistoša būs LAQ firmas spēle
no rozā saldās mini kolekcijas. Tajā ietilpst 62 mini laužņu gabaliņi, no
kuriem var izveidot kūku gabaliņus un meitenīgus aksesuārus. Virāk info: http://www.laq.co.jp/en/product/detail/sweet_mini_pink.php
Savukārt puišiem piemērots LAQ konstruktors ar 650
gabaliņiem, no kuriem pēc klāt pievienotiem paraugiem var izveidot 22 dažādu
grūtības pakāpju figūras. Vairāk info: https://www.laqblocks.com/product-page/basic-401
“Casa Banana” ir jautra spēle ar dzīvnieku figūriņu prasmīgu
izvietošanu pērtiķu karaļa mājā-kokā. Spēle piemērota jebkuram vecumā virs četriem
gadiem, tā attīsta komunikāciju, smalko motoriku, telpiskās uztveres, skaitīšanas
prasmes u.c. Vairāk info: https://www.jubilane.ch/en/toys-games-games-age-4-casa-banana-game-beleduc-p-8665.html#.Wo0ja-fLiUk
Spēles pieejamas bibliotēkā jau no 23. februāra!
Kontrastiem bagātā Indija

Par Aļaskas malamutu audzētavu Viļķenē skatāms sižets televīzijā
Sižets pilnībā bija skatāms Latvijas Reģionu Televīzijas kanālā "Re:TV" 1. janvārī. Izmantojot interaktīvās TV iespējas šo jauko Sanitas Vīksnes stāstu, kas tapis kopā ar viņas mīluļiem, vēl var paspēt noskatīties līdz 8. janvārim. Interaktīvā TV darbojas arī Viļķenes bibliotēkā. Laipni aicinām!
LGB aicina piedalīties Dzejas dienu akcijā “Dzejas lappuse” un laimēt balvu!
Katru gadu septembra mēnesī Latvijā norisinās Dzejas dienas. Arī Limbažu Galvenā bibliotēkā tās tiek atzīmētas.
Viena no aktivitātēm, kas norisināsies gandrīz visu septembra mēnesi, ir akcija “Dzejas lappuse”. No 1. līdz 19.septembrim ikviens iedzīvotājs un apmeklētājs aicināts iesniegt bibliotēkā personīgi vai sūtot elektroniski uz e-pastu kristine.kine@limbazi.lv vienu savu vai sev īpaši mīļu cita autora dzejoli. Tas var būt rakstīts ar roku vai datoru vai kā citādi īpaši noformēts. Iesniedzot dzejoli, jānorāda tā autors, iesniedzēja vārds un tālruņa numurs.
Visi iesniegtie dzejoļi oktobra mēnesī tiks izvietoti izstādē, lai tie varētu iedvesmot ikvienu bibliotēkas apmeklētāju. Akcijas noslēgumā notiks izloze, kad viens no dzejoļu iesniedzējiem laimēs balvu no Limbažu Galvenās bibliotēkas. Balvas izloze notiks dzejas dienu pasākumā 20. septembrī plkst. 10.00, kad bibliotēkā viesosies novadnieks, dzejnieks Eduards Aivars.
Laipni aicinām piedalīties!
Aicina piedalīties izstādes veidošanā par dzīvi pirms interneta
- dažāda veida dienasgrāmatas – personiskus pierakstus, laika apstākļu fiksēšanas klades, atmiņu albumus, ceļojumu pierakstus, arī kuģu žurnālus vai līdzīgus reģistrus. Īpaši interesē tie, kuros veikti ieraksti 1973. gadā;
- 20. gs. 50-to un 60-to gadu glītrakstīšanas burtnīcas;
- pašdarinātas pavārgrāmatas no 1960. – 1980. gadiem;
- 20. gs. 60. – 80. gadu avīzes, no kurām cilvēki gatavi šķirties mākslas darba radīšanai;
- koppapīrs – izstādes veidotājus vienlīdz interesē gan lietots, gan nelietots, lielos un mazos daudzumos.
Sūtiet fotogrāfijas priekšstatam vai nelielus aprakstus par atrastajām lietām "TEV IR PIENĀKUŠAS 1243 ZIŅAS" komandai uz atradumi1243@gmail.com
Vairāk informācijas šeit!
Balsosim par "Latvijas gada monētu 2016"!
Latvijas Banka sadarbībā ar vairākiem partneriem no 7. aprīļa līdz 27. aprīlim rīko tradicionālo sabiedrības aptauju "Latvijas gada monēta", kas ir gada notikums Latvijas monētu mākslā. Nacionālā banka aicina ikvienu izteikt savu viedokli, kura no iepriekšējā gadā izlaistajām kolekcijas monētām uzrunā ar māksliniecisko risinājumu, ir emocionāla, oriģināla un tematiski saistoša. Aptauja un svinīgā apbalvošana 25. maijā ir novērtējums mākslinieku veikumam un apliecinājums tam, kādas tēmas un mākslinieciskie risinājumi sabiedrībai ir vispievilcīgākie.
2016. gadā izlaistas septiņas kolekcijas monētas, kas stāsta par Latvijas kultūru, vēsturi un cilvēkiem: "Pasaku monēta II. Eža kažociņš", ""Baltars". Porcelāns", "Nacionālais uzņēmējs", "Zelta saktas. Ripsakta", "Janis Rozentāls", "Ziemassvētku kaujas", "Zeme".
Aptaujas rezultāti tiks paziņoti noslēguma pasākumā 25. maijā un divu dienu laikā publicēti Latvijas Bankas interneta vietnē www.bank.lv. Noslēguma pasākumā notiks izloze starp balsošanas dalībniekiem; balvās – XXXX kolekcijas monētu, kas izlaistas 2016. gadā.
Vairāk informācijas preses relīzē: 17_04_07_Gada_moneta__002_.docx
Lupatiņi un lakatiņi satiekas bibliotēkā
No 8. marta līdz 7. aprīlim Viļķenes bibliotēkā aušanas
pulciņa “Katriņa” ziemas sezonas darbu izstāde “Lupatiņi un lakatiņi satiekas
bibliotēkā”
Vispasaules kaķu dienā lasām grāmatas par saviem mīluļiem
Novadnieks Alfs Ūdris mūžībā
22. februārī Kanādā savas 94. dzimšanas dienas priekšvakarā
mūžībā aizgājis novadnieks, Latvijas patriots, zemnieks ar dzejnieka dvēseli Alfs Ūdris. Muzikālā Ūdru ģimene
19. - 20. gs. saimniekoja Viļķenes vēsturiskajā centrā - Katriņā, 1944. gadā
devās trimdā, bet Alfs ar brāli Valdi brīvprātīgi
pievienojās latviešu leģionam. Pēc 1945. gadā gūtā ievainojuma Alfs
nokļuva slimnīcā Vācijā, vēlāk Dānijā, visbeidzot apmetās uz
dzīvi Kanādā, kur līdztekus celtnieka darbam kopa savu 66 hektārus lielo
saimniecību. Sava mūža spēka gadus Alfs vadījis fiziskā darbā un rūpēs par
ģimenes labklājību, apliecinādams pieķeršanos zemei un pierādīdams latvisko
darba tikumu. Mūža nogalē Alfs ik vasaru ciemojās dzimtajā
Katriņā, priecēja draugus un radus ar savām dziesmām un ģitāras
spēli. Pēc sievas Astrīdas nāves, draugu mudināts, viņš pievērsās
rakstniecībai. 2010. gadā tika izdots Alfa Ūdra atmiņu stāsts "No Katriņas
pasaules vējos", bet vēlāk dzeju, eseju un nošu krājums "Arāja
atgriešanās". Kopā ar Limbažu apkaimes muzikantiem viņš kompaktdiskā ar
nosaukumu "Es savas dziesmas tēvu zemei dziedu" iedziedāja paša
sacerētās un citas jaunības gadu melodijas. Viļķenes bibliotēkā glabājas vēl
kāds Alfa, Valda un Astras balsu ierakstu apkopojums CD - "Cauri gadiem
dzied un muzicē mazie ūdrīši". Nozīmīgi ir Alfa Ūdra dāvinājumi
Viļķenes bibliotēkai un Baumaņu Kārļa Viļķenes pamatskolai un tās muzejam.
Par Alfu Ūdri un viņa ģimeni vairāk informācijas Novadnieku galerijā un : http://www.limbazubiblioteka.lv/lv/ms/novadpetnieciba/udru_dzimta/
Tikai dziesma (Alfs Ūdris, 2010. gada augustā)
Tikai dziesma
Spēj piepildīt sirds trauku
Ar kaut ko jauku.
Tikai dziesma
Ļauj sirdij un domām
Mainīties lomām.
Tikai dziesmā,
Kad nāci vai eji,
Atklāji sevi.
Tikai dziesmā
Ir viss, kas bez mēra,
Jautrā vai sērā.
Tikai dziesmā
Tu, nabags vai bagāts,
Vari kļūt labāks.
Tikai dziesmā
Visu citiem devi,
Aizmirsdams sevi.
Tikai dziesmā
Tevi – draugiem, kam žēl,
Ļauts pieminēt vēl.